Vissza a kezdőlapra
Marafkó László
Általános adatok
- Születési idő: 1944
- Hely: Győr
- Középiskola: Jedlik Ányos Gépipari Technikum
- Érettségi éve: 1962
Egyetemi adatok
- Egyetemi kar: Bölcsészettudományi Kar
- Egyetemi szakok: magyar, szlavisztika (orosz)
Pályafutás
- Egyetem utáni pálya: egyetemi és/vagy főiskolai oktató, író, szerkesztő, szakkönyvtári dokumentátor, újságíró
-
Egy vállalat társadalmi ösztöndíjasa voltam, de 1967-ben, végzésemkor átszervezések miatt, váratlanul nem tudták biztosítani a szerződésemben szereplő fordító-tolmácsi állást. A még el nem helyezkedőknek pótlólag szervezett egyetemi pályázaton a megjelölt két vidéki tanári állás egyikét sem nyertem el. A Magyar Vagon- és Gépgyár (Győr) műszaki könyvtárában dokumentátorként alkalmaztak. Munkámnak a diplomámhoz és érdeklődésemhez nem sok köze volt, így amikor 1968-ban a Pécsi Tanárképző Főiskola Irodalmi tanszékén egy aspirantúráját végző adjunktus szemináriumi óráinak egy részét szerződéses állás formájában elláthattam, oda költöztem. 1969-ben a Dunántúli Napló főállású munkatársának hívott (itt már egyetemistaként is különböző műfajú írásokat publikáltam). 1972 nyarán jelentkeztem, hogy egy hónapig a megyei napilapokat cikkekkel ellátó Központi Sajtószolgálat különtudósítójaként dolgozom a nyári, amerikai gátbombázások idején a háborús Észak-Vietnamban. Hazatérésem után kineveztek az akkor alapított pécsi összegyetemi hetilap, az Universitas felelős szerkesztőjévé. Ezek mellett szerződésesként a Jelenkor c. irodalmi folyóirat szerkesztőbizottságának tagja voltam. Egyébként különböző műfajú írásaimat már diákkorom óta közölték a lapok, irodalmi folyóiratok.
1975-ben a Magyar Ifjúság kulturális rovatának munkatársa lettem, majd 1977-ben a Világ Ifjúsága hívott olvasószerkesztőnek. 1978 végén riportúton jártam Vietnamban, a Kínával határos északi és a Kambodzsával határos déli, akkor éppen megint hadműveleti területeken.
1981-ben a Magyar Nemzet kulturális rovatának vezetőhelyettese, később olvasószerkesztője lettem. A rendszerváltozás után, 1990-ben megválasztott főszerkesztő-helyettes, a lapvezetés lemondása után ügyvezető szerkesztő, később szerkesztő voltam. A privatizációs viszontagságok után, a lapnak 2000-ben, a Napi Magyarországgal történt összevonásakor, véleményem kinyilvánítása után elbocsátottak. Fizikai munka után egy kis könyvkiadó internetes adatbázisának gondozója, majd a Heti Válasz megalapításakor, meghívásra olvasószerkesztő lettem. 2004-ben kért nyugdíjaztatásom után, önként kiválva 2005-ben nyugalomba vonultam. Munkám mellett és később is több éven keresztül lapszerkesztést oktattam a Budapesti Kommunikációs Főiskolán (ma: Metropolitan Egyetem).
Huszonnyolc könyvem jelent meg: regények, novellák, versek, színművek, esszék, ifjúsági művek, riportok, tárcák, interjúk, sajtótörténeti munkák, aforizmák, szójátékok. - Collegiumi tagság kezdete: 1963
- Elismerések: Kiváló Munkáért Eötvös József-ösztöndíj Eötvös József Collegium emlékplakettje Bertha Bulcsu-emlékdíj
- Kutatási terület: Irodalomtudományok, Művészeti és művelődéstörténeti tudományok, Média- és kommunikációs tudományok
- A groteszk a kortárs irodalomban; kortárs irodalmi jelenségek; irodalom- és kultúrtörténeti topográfia és ismeretterjesztés; sajtótörténet.
-
Linkek:
www.marafkopus.iwk.hu; https://hu.wikipedia.org/wiki/wiki/Marafkó László
-
Főbb művek:
- Irodalmi séták (1985, második kiadás 1986)
- Időprés (1995, kisregény és novellák)
- Előkor (2004, esszék)
- Búcsúregény (2006, regény)
- Bennkint (2019, visszaemlékezés)