Vissza a kezdőlapra
Liptay Katalin
Általános adatok
- Születési idő: 1950
- Hely: Salgótarján
- Középiskola: Salgótarján Madách Imre Általános Gimnázium
- Érettségi éve: 1968
Egyetemi adatok
- Egyetemi kar: Bölcsészettudományi Kar
- Egyetemi szakok: angol/anglisztika, magyar
Pályafutás
- Egyetem utáni pálya: általános iskolai tanár, rádiós irodalmi szerkesztő, kulturális újságíró
-
Az egyetem elvégzése után néhány hónapig a KULTÚRA Könyvkereskedelmi Vállalatnál dolgoztam, kiállítás tárlatvezetést, angol tolmácsolást végeztem. Ezt követően egy tanéven át a budai Németvölgyi Úti Általános Iskolában tanítottam angolt tagozatos gyerekeknek.
Sikeres bemondói meghallgatás után tovább kerülve egy másik alkalmassági vizsgára, a Magyar Rádió Irodalmi Osztályának szerkesztő-gyakornoka lettem. Hamarosan véglegesítettek és szerkesztő-riporter-műsorvezető munkakörben 41 esztendőn át szolgáltam a magyar kultúra ügyét, lelkiismeretesen és leleményesen igyekeztem közvetíteni az irodalmi és egyéb művészeti értékeket a rádióhallgatóknak. A múlt században még nagyon sokan hallgattak bennünket és hallgattak is ránk. A Magyar Rádió Irodalmi Osztálya (később Művészeti Főszerkesztőség, ma Kulturális Szerkesztőség)) nagy hagyományú műhely volt a huszadik században. Cs. Szabó László, Németh László, Kolozsvári Grandpierre Emil nyomdokaiba lépve kollégáimmal még elcsíphettük a rádiózáskultúra aranykorának végét. 1974-től 2015-ig dolgoztam itt, két ízben szerkesztőségvezetői beosztásban is voltam. Számos rádiós nívódíjat, minisztériumi és más elismerést kaptam a négy évtized alatt, ezek közül a három legutóbbi és egyben legmagasabb rangú: 2007. Az Év Rádiósa, 2010. A Magyar Tudományos Akadémia Újságírói Díja és 2019. A Magyar Írószövetség kitüntető oklevele.
Műhelyünk a kortárs irodalmi élet egyik otthona volt, csak az érték számított, véletlenül sem a világnézeti hovatartozás. Szerencsénk volt a főnökeinkkel, hagytak bennünket dolgozni. A 70-es és 80-as években a rendszer által támogatottak munkásságát is számon tartottuk természetesen, de a tűrteket is köreinkbe vontuk, némi szerencsével olykor még a tiltottakat is foglalkoztatni tudtuk. Műfordítóként, rádióra alkalmazóként sok, skatulyákba nem férő nagy egyéniség megfordult és szerepelt nálunk: Nemes Nagy Ágnestől, Mándy Ivántól Mészöly Miklósig, Huszárik Zoltánig és Nagy Lászlótól Latinovits Zoltánig.
Legfontosabb műsorok, amelyekben rendszeresen közreműködtem: Irodalmi Évfordulónaptár, Könyvről könyvért, Társalgó, Irodalmi Újság, Esti séta, Esti beszélgetés. A magyar könyvünnepeken (Könyvfesztivál, Ünnepi Könyvhét, Karácsonyi Könyvvásár) mindig jelen voltam. Élő adások és felvett műsorok sokaságát őrzi a Magyar Rádió Archívuma, ez ma is kincsesbánya lehetne.
Műsorok, amelyekből könyvek születtek: A magyar művelődés századai (Nemeskürty Istvánnal - Gondolat Kiadó) és Erzsébet névnapkönyv (Helikon Kiadó) Korábban Szabolcsi Miklós irodalomtörténész vezetése alatt egy német nyelvű József Attila összeállítás szerkesztője lehettem (Corvina Kiadó) De az irodalomtörténészi munkánál mindig jobban érdekeltek az emberek és az emberi kommunikáció, az élni segítő irodalmi és művészeti értékek közvetítése. Nem beszélve a szereplési vágyról, ami szintén gyermekkoromtól motivált. A jó tanár is kell, hogy előadói képességekkel rendelkezzen, de a rádiós munka még inkább megkívánja. Engem ez vonzott kora ifjúságomtól. Középiskolásként szavalóversenyek sikeres résztvevője voltam, a Szép Magyar Beszéd országos versenyén 1968-ban első díjat, aranyérmet nyertem. Egyetemistaként részt vettem a Riporter kerestetik vetélkedőben is, ahol a középdöntőig jutottam. Szereplésem alapján felvételt nyertem Vitray Tamás MTV-s Riporter Stúdiójába, ahol két évig ismerkedtem a szakma fortélyaival. De a legtöbbet a gyakorlatban tanultam rádiós mestereim: Albert Zsuzsa és Kulcsár Katalin útmutatása, példája segítségével.
Nyugdíjazásom (2015) óta a Magyar Katolikus Rádió külső munkatársa vagyok, Koszorúk című, két hetenként jelentkező műsoromban kortárs művészekkel és civilekkel készítek portrébeszélgetést, illetve szaktudósokkal a klasszikus magyar irodalomtörténet nagy alakjainak emléke előtt tisztelgünk, többnyire jeles évfordulók alkalmával. - Collegiumi tagság kezdete: 1968
-
Linkek:
A Wikipédiában van rólam címszó. Honlapom nincs.
-
Főbb művek:
- a műveket (szerény lista, három könyv) a pályafutás-részben említettem